Zeytinyağı İle Antrikot Marinesi

Antrikotun eğer iyi bir şekilde vakumlanarak dinlendirildi ise marineye ihtiyaç duymaz. Fakat bir gün önce aldığınız antrikotu ertesi gün pişirmek niyetinde iseniz daha yumuşak bir antrikot için baharatlarla ve yağ ile marine edebilir, yada sadece yağ ile marine ederek yumuşak bir ete ulaşabilirsiniz. Baharatlar pişirme esnasında yada sonra antrikota eklenebilir. Marineden sonra antrikota lezzetini veren sos tarifi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zeytinyagi ile Antrikot Marinesi

Antrikotunuzu tek parça aldı iseniz istediğiniz kalınlıkta dilimledikten sonra orta derinlikte bir cam kabın içine bir miktar zeytinyağı koyun. Bu miktar sadece kabın taban kısmına bir katman oluşturacak kadar olması yeterlidir. İlk dilimi yerleştirdikten sonra her dilim üzerine biraz zeytinyağı ekleyin ve parmaklarınızla antrikotun her noktasına ulaştırın. Bu işlem için pastalarda kullanlan fırçayıda kullanabilirsiniz.

Tüm dilimleri bu şekilde dizdikten sonra en üstteki dilimin üzerin kapanacak kadar zeytinyağı dökün. Bu aşamada kabınızın derinliği ve boyutları önemli. Kabınız tamda dilimlerinizin büyüklüğünde olursa zeytinyağını minimum miktarda kullanabilirsiniz. Kabınıza son zeytinyağını ekledikten sonra eğer hava almayacak bir kapağı var ise sadece onu kapatmanız yeterli. Borcam gib bir cam kapağa yada hava akışı sağlayan bir kapağa sahipse, kabın ağzını streç filmle kapatın.

Hazırlanan kap buzdolabınızın 0 derece olan kahvaltı bölümünde 24 saat marine edilmelidir. Zeytinyağı yerine çiçek yağı kullanabilir, yada yarı yarıya oran ile zeytinyağı ve çiçek yağı karıştırılabilir. İsteğe göre bu marinasyona dir darbe ile ezdiğiniz birkaç diş sarımsak, taze kekik dalları yada taze biberiye dalları ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir