Orta Pişmiş Antrikot Kaç Dakikada Pişer?

Etinizi en kaliteli şekilde tüketmek istiyorsanız pişirme bu adımlardan en önemlisidir. Antrikotu seçme ve antrikotu marine etmede çok önemli olsa da pişirme bu adımların zirvesidir. Pişirmede esnasında pişirme dereceleri etin yumuşaklık derecesinin en önemli kriterleridir. Etin en yumuşak hali her ne kadar az pişmiş olsada  türk mutfağında etler çok pişirildiğinden damak tadımıza uygun değildir. O sebepten etin en yumuşak hali damak tadımız için orta yada az orta tercih edilmelidir. Diğer pişme çeşitlerini incelemek için antrikot na kadar sürede pişer adlı yazımıza bir göz atın.

Orta Pismis Antrikot Kac Dakikada Piser

Orta ve az ortanın ayarını yapabilmeniz için aynı kalınlıkta ve aynı gramajlardaki antrikotları belirli bir süre pişirmeniz gerekebilir. Tabi eğer kalın bir et kullanıyorsanız ve ve etin içini pişirmek için termometre yardımı ile fırında pişirirseniz istediğiniz pişirme derecesine ulaşamanız daha kolay olacaktır.

Etinizin içinin sulu ve yumuşak kalmasını istiyorsanız orta pişmiş antrikot dilediğiniz gibi olacaktır. Vereceğimiz tarif 400-450 gramlık 3-4 santim kalınlığında bir antrikot içindir. Çok kalın bir parça olmadığından bu eti ön mühürleme yöntemi ile pişirebilirsiniz. Bunun için döküm tavanızı iyice kızdırın tavayı değil etinizi yağlayın ve tavanın bir yarısı boş kalcak şekilde etinizi bir yarısına yerleştirin. 1 dakika 45 saniye yada 2 dakika sonra etinizin diğer yüzünü tavanın boş kalan yarısında mühürleyin. Eğer ete iz vermek istiyorsanız eti bir yüzünü 1 dakika tavaya yatay bir dakika da tavaya dikey gelecek şekilde yerleştirip mühürleyin. Mühürleme işleminiz tamamlandı ise önceden 120 derece ısıttığınız fırında bir kesme tahtası yada tava içinde iç sıcaklığı 57 derceye ulaşana kadar pişirin. Daha sonra tahta üzerinde 5 dakika dinlendirin. Bu süre içinde etin iç sıcaklığı 60 dereceye kadar ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir