Fırında Antrikot Nasıl Pişirilir?

Doğru pişirildiğinde dananın en lezzetli bölümlerinden biri olan antrikot fırındada oldukça lezzetli bir hale gelir. Antrikot içerisindeki yağ dokusu sebebi ile diğer et türlerine nazaran fırında daha kolay pişirilebilen bir ettir. Ortasından geçen yağ damarları ve etin içindeki yağ hareketlenmeleri etin fırının içinde kurumasına engel olur. Tabi bu işlem için et termometresine ihtiyacınız vardır. Fırının türü, etin kalınlığı, etin ağırlığı, etin yağ oranı gibi birçok farklı değişken etin pişme süresini değiştirecektir. Bu sebepten yapmanız kaliteli bir et termometresi edinmek. Termometrenizin kablolu fırının içinde iken ölme imkanı veren termometre çeşitlerinden olmasına dikkat edin.

Firinda Antrikot Nasil Pisirilir

Antrikotunuza termometrenizi batırın ve önceden ısıttığınız 120 derecelik fırına etinizi yerleştirin. Etin iç sıcaklığı istediğiniz pişirme kıvamına geldiğinde 5 dakikalık dinlenmenin ardından etiniz yemeye hazırdır. Eğer etinizin dış yüzeyini kızarmış ve çıtır seviyor iseniz kızdırdığınız tavada her bir yüzünü 1.5-2 dakikalık mühürlerseniz dilediğiniz tada ulaşırsınız. Eti hangi pişirme derecesinde yemeniz gerektiğini bilmiyorsanız yada kıvamı biliyor derecesini bilmiyorsanız yazımızıdan hangi pişirme kıvamı için kaç derece olması gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Fırında pişirilip daha sonra iki yüzü kızartılan antrikota ön mühürleme tekniği ile pişirme denir. Fırında pişirdiğiniz antrikotunuzun yanına soğan, sarımsak, domates, biber gibi sebzeleride ekleyerek yemeğinizin yanındaki garnitürleri bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Antrikotu döküm ve benzeri tavalarda pişirdiğinizde yaydığı duman ve yağdan dolayı fırında pişiriyor iseniz tüp yada tekli elektrik ocağı kullanarak etinizi balkon yada teras gibi bir bölümde döküm tava ile pişirerek duman ve yağ sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir