Evde Antrikot Dinlendirme

Eğer antrikot işinde bir adım daha öteye giderek etinizi daha yumuşak ve aromalı tüketmek niyetinde iseniz yapmanız gereken işlem etinizi dinlendirmek olacaktır. Bu işlem için bir takım materyallere ihtiyacınız vardır. Fakat başlangıç olarak herhangi bir alete ihtiyaç duymadan en basit hali ile antrikotunuzu dinlendirebilirsiniz. Öncelikle size basit bir dinlendirme yönteminden bahsedeceğiz. Ardından bir tık daha zorlu fakat fazlası ile karşılığını alacağınız ikinci yöntem olan wet aged (ıslak dinlendirme) metodundan bahsedeceğiz. Son olarakta antrikotu alıp başka diyarlara götüren dry aged( kuru dinlendirme) metodundan bahsedeceğiz. Antrikotu dinlendirmek kadar hangi materyalle pişirdiğinizde önemlidir. Bunun için antrikot ne ile pişirilir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evde Antrikot Dinlendirme

Evde Basit Antrikot Dinlendirme Metodu

Bu metod evdeki gereçlerle yapabileceğiniz bekleme süresi kısa olan ve kısa zamanda alabileceğiniz maksimum verimi sunan bir metoddur. Bu metod için orta derinlikte bir kap ve zeytinyağına ihtiyacınız vardır. Kabın içine sadece tabanı ıslatacak kadar zeytinyağı yada bir çiçek yağı dökün ve ilk antrikot parçanızı yerleştirin. Üzerine yine yağ ekleyip antrikotlarınızı sırayla yerleştirin. Buradaki amacımız tüm etlerimize yağın sürekli olarak temas etmesi oksijenle olan ilişkisi kesmesi. Son etinizi yerleştirdikten sonra eti kapatacak kadar yağ ile kabınız doldurun ve kabın ağzını streç filmle kapatıp buzdolabınızın 0 derece olan kahvaltı bölümüne kaldırıp 24 saat dinlendirin.

Antrikotu Islak Dinlendirme (Wet Aged)

Bu dinlendirme metodu evde alabileceğiniz en iyi ve lezzete ve yumuşaklığa ulaşabileceğiniz en kolay metoddur. Etiniz mümkünse tek parça olarak satın alın ve herhangi bir işlem uygulamadan vakum torbasının içine yerleştirin. daha sonra vakum makinesi ile vakumladığınız antrikotu buzdolabınızın 0 derecelik bölümüne yerleştirip 21-28 gün arasında dinlendirin. Bu sürenin %40 gün kadar üzerine çıkabilirsiniz.

Antrikotu Kuru Dinlendirme (Dry Aged)

Bu metod etinizden hem lezzet olarak hemde yumuşaklık olarak alacağınız maksimum hazzı verir. Fakat bu metodu evde uygulamak oldukça zordur. Bu metod için ya evinizde dry aged makinesi bulunması gerekir yada kuru dinledirme yapabileceğiniz ekipmana ihtiyacınız vardır. Bu ekipmanla kuru dinlendirmeyi buzdolabında yapabilirsiniz. Bu metod ile etiniz %30 gibi bir fire vermektedir. Bu firenin bir kısmı etin içindeki suyun kaybolması ile bir kısmınıda keserek atarsınız. Keserek atacağınız kısmı dana döş içine karıştırıp çok lezzetli burgerler yapabilirsiniz. Gerekli ekipmanınız varsa yine vakum makinesine ihtiyaç duyacaksınız. Yapmanız gereken ekipmanın içinde bulunduğu kutudan çıkan talimatları birebir uygulamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir