Dondurulan Antrikot Nasıl Çözülür?

Antirkotu bazı durumlarda aldıktan hemen sonra yada bir iki gün içinde tüketmeyecekseniz buzluğa koyabilirsiniz. Antrikotun lezzetinden birşey kaybetmemesi için çözülme işlemi oldukça önemlidir. Çözülme sırasında eti en az zararla pişirebilmek için çözülme işlemini planlayarak yapın. İlk çözülme işleminde size en uygun olanını ikincisinde ise eğer vaktiniz ço kısıtlı ise yağılabilecek en uygun çözdürme işleminden bahsedeceğiz.

Dondurulan Antrikot Nasil cozulur

Antrikot (veya herhangi bir et veya balık) güvenli bir şekilde çözdürmenin anahtarı, bakterilerin hızlı bir şekilde büyüyebileceği sıcaklık tehlike bölgesinden (5 °  ila 58 °) uzak tutulmasıdır. Oda sıcaklığında çok uzun süre dışarıda tutmak, sıcak suyla temas ettirmek veya mikrodalgada çözdürmek, eti tehlikeli bölgeye sokabilecek tek şeydir. Yanlış buz çözme, antirkot dokusunu da olumsuz etkileyebilir.

En basit, en kusursuz buz çözme yöntemi biraz planlama gerektirir. Dondurulmuş antrikotu yavaşça çözmek için gece boyunca buzdolabında tutun. Yaklaşık 24 saat içinde – etin büyüklüğüne ve kalınlığına bağlı olarak – pişirmeye hazır hale gelecektir. Sıcaklık tehlike bölgesinde bulunmadığı ve yavaşça buz çözüldüğü için, gıda güvenliği riski yoktur ve dokudan ödün vermeden çözülür.

Eğer işten eve gelene kadar antrikotun buzunu çözmeyi düşünmediyseniz, akşam yemeğinde antrikotun tadını çıkarmanız mümkün. Büyük bir kabı soğuk suyla doldurun, bifteği yeniden kapatılabilir bir plastik torbaya koyun ve suya daldırın. Et, boyuta ve kalınlığa bağlı olarak bir veya iki saat içinde tamamen çözülecektir. Suyu her 30 dakikada bir kontrol edin – ılık olursa suyunu değiştirin değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir