Antrikot ve Biftek Arasındaki Fark

Antrikot kadar çok rağbet görmesede dana biftekte doğru marine edildiğinde ve doğru pişirildiğinde oldukça lezzetli bir et çeşididir. Hatta antrikot için dinlendirme şart olmasada biftek dinlendirildiğinde yumuşak formu kazanır. Dana biftek antrikotun hemen arkasında yer alan sırt bölümünden çıkar. Genel olarak iç kısmında çok yağ hareketlenmesi bulunmayan bu parçanın bir kenarı yağ ile kaplıdır. Antrikot pişirme ile ilgili daha detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antrikot ve Biftek Arasindaki Fark

Dana biftekten maksimum verimi alabilmek için marine yada dinelendirme şarttır. Evde ıslak dinlendirebileceğiniz dana biftek bu işlemden sonra termometre yardımı ile mühürlenip pişirilinde harika bir sonuç elde edilir. Antrikot ile dana biftek arasındaki en belirgin fark etin içinde bulunan mermerimsi yağ hareketlenmeleridir. Kaliteli bir dana biftekte bu hareketlenmeler olsada genelinde bulunmaz. Aynı durum antrikot içinde geçerli fakat antrikotun ortasından kalın bir yağ damarı geçtiğinden bu durumu idare eder ve yağın lezzetini ete verir.

Dana biftek pişirilirken yağından maksimum faydayı elde etmek için yağlı kısmın üzerine bifteği bir maşa yardımı ile yatırarak yağ iyice pişirilip birazda yakılmalıdır. Bu şekilde yağ et ile beraber tüketilebilir bir hale gelerek lezzet katar. Aynı zamanda antrikot pişirme esnasında ve sonrasında çok yağa gerek duymasada dana biftek özellikle pişirme işlemini tamamlarken tavanın bir kenarında tereyağı eritilip üzerinde gezdirilmesi  lezzetini tamamlaması için yapılan taktiklerden biridir.

Antrikot ile biftek arasındaki en belirgin fark belirttiğimiz üzere antrikotun ortasından geçen yağ tabakasının dana bifteğin kenarında yer alması ve yumuşak kalmasına ve tadına büyük ölçüde etki edememesinden kaynaklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir