Antrikot Pişirme Dereceleri

Antrikot pişirme dereceleri için uluslararası standartları belirlenen steak pişirme dereceleri kullanılır. Bu derecelere her ne kadar tükçeleştirilse de steak house restoranlara gittiğinizde ingilizce söylemeniz beklenebilir yada verdiğiniz sipariş istediğinize göre daha çok yada aha az pişmiş olabilir. Antrikotunuzu en mükemmel nasıl pişireceğinizi öğrenmek isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antrikot Pisirme Dereceleri

Blue (Çok Az)

Ülkemizde neredeyse hiç sipariş dahi edilmeyen birçok steak severin çiğ olarak kabul ettiği fakat yinede tüketicisi azda olsa olduğundan dolayı derecelendirilmiş bir pişirme çeşididir. Midesi hassas olanların midesine zarar verebilir.

Rare (Az)

Rare olarak anılan Az pişmiş genellikle steak türü etleri uzun zamandır yiyen insanların tükettiği fakat bir gruba göre hala çiğ olan et derece çeşididir. Genellikle 49-51 derece arası pişmiş etler rare olarak kabul edilir. Genel olarak sağlık için bir zararı yoktur.

Medium Rare (Orta-Az)

Sık tüketilen pişirme derecelerinden biri olan medium-rare orta-az pişmiş olarak anılır ve en sık tüketilen pişirme derecesidir. Etin suyu içerisine hapsolmuş ve neredeyse hiç kayba uğramamış son derece olan orta pişmiş derecenin sıcaklığı 55-57 derece aralığındadır.

Medium (Orta)

Orta pişmiş ülkemizin damak tadına en uygun az pişimişlik seviyesidir. Yani az pişmiş isteyen biri aslında bu dereceyi istemiş olabilir. Fakat buna rağmen içerindeki henüz bitmemiş kırmızılık görüntüsünde dolayı çiğ damgasıda yemektedir. Bu pişirme derecesinin sıcaklığı 60-63 derecedir. Bu dereceden sonra et anlaşılır seviyece su kaybetmeye başlar.

Medium Well (Orta-İyi)

Türk mutfağına şüphesiz en yakın pişirme derecesi orta-iyidir. Bu dereceyi ciğerciler ve özellikle güneydoğu yöresinde kuzu şiş ve benzeri et pişiren kebapçılar tercih eder. Sebebi ise etin içi kırmızı kalmadan ulaşılabilecek en yumuşak seviyedir. Bu pişirme derecesinin iç sıcaklığı ise 65-69 derece aralığındadır.

Well Done (iyi)

Etini piştiğinden emin olmak isteyenlerin derecesi ise iyidir. Etin suyu inebileceği en minimum seviyededir. Bu seviyenin biraz üzeri eti yakmaya bile başlayabilir. Bu da ülkemizde çok tercih edilen bir derece seviyesidir. Bu seviyenin iç sıcaklığı ise 71 dereceden başlar.

Bu seviyeler içinden antrikot için size önerebileceğimiz seviyeler medium-rare olarak anılan orta-az seviyesidir. Bu dereceler antrikotun suyunu kaybetmeden ve çiğ tad almayacağınız iyi bir seviyedir. Eğer daha pişmiş bir et istiyorsanız Orta seviyesi olan mediumu tercih edebilirsiniz. Antrikotu 64 derecenin üzerinde bir iç sıcaklıkta tüketmemenizi tavsiye ederiz. Ve sıcaklık ölçümü için mutlaka bir et termometresi kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir