Antrikot Nerede Pişirilir?

Antrikot evde ve açık havada olmak üzere birçok ortamda ve alet ile pişirilebilir. Buradaki dikkat edilecek nokta hangi pişirme gereci ile nasıl pişirilmesi gerektiğidir. Döküm tava başta olmak üzere, normal kalın bi tavada, döküm ızgaraya sahip bir mangalda, Barbeküde, normal tip bir mangalda antrikot pişirebilirsiniz. Pişirmeden önce aromasını öne çıkarmak için terbiye etmek isteyebilirsiniz. Antrikotun terbiyesine dair tarife buradan ulaşabilirsiniz.

Antrikot Nerede Pisirilir

Tavsiye edilen ve sık uygulanan metod antrikotu döküm tavada pişirmektir. Döküm tava ısıyı içerisinde hapsetme özelliği olduğundan ve kalınlığı sebebi ile yüksek sıcaklık derecelerine çıkabildiğinden antrikotu en yumuşak ve lezzetli hale getirebiliyor. Bu sebepten eğer antrikot gibi bonfile, kontrfile, dana pirzola ve benzeri etleri pişiren biri iseniz mutlaka bir döküm tava edinin. Fiyatları çok yüksek olan bu tavaları büyük alışveriş siteleri kampanyalarından 2020 yılı itibari ile 70 TL gibi bir rakama edinebilirsiniz. Bu rakama yine bu tarihlerde 1 kilo antrikot fiyatına tekabül ettiğinden yüksek bir tutar değildir.

İkinci sık tercih edilen pişirme gereci ise döküm ızgaraya sahip mangallardır. Fakat döküm ızgara kullanırken her yerde bulunan ucuz piknik kömürleri değil odun kömürleri hatta bulabilirseni meşe odunu kömürü harika bir aroma katar. Antrikotu piknikte, bahçenizde yada kampta yapacaksanız ve kömür yada ızgara konsunda problem yaşıyorsanız ızgara yerine döküm tava kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Üstelik tavayı ısıtmak için kullanacağınız kömürün tipi ve kalitesininde fazla bir önemi kalmaz.

Yukarıda sayılan iki alternatif antrikotu pişirebileceğiniz en iyi iki seçenektir. Tabi bunların dışında orta kalınlıktaki bir tavada yada normal bir mangalda antrikotunuzu pişirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu ateşin sıcaklık derecesi. Ateşini yada tavanız yeteri kadar sıcaklığa ulaştı ise antrikotunuzun iyi olmasının önünde bir engel yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir