Antrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikotu iyi pişirmek için yapılması gereken ilk işlem doğru et seçimidir. Eğer eti doğru seçerseniz daha kısa bir marine ile yada marineye gerek duymadan lezzetli ve yumuşak bir biçimde pişirebilirsiniz. Elbette iyi ette marine edilebilir. Bu da antrikotu tüketebileceğiniz en harika yoldur. Bazı durumlarda eti marine edecek vaktiniz olmayabilir. Bu tip durumlarda etin seçimine çok daha dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Antrikotu pişirmeden önce aromasını artırmak için yapılacak marinasyon işlemlerini içeren yazımızı inceleyin.

Antrikot Nasil Pisirilir

Marina edilen ve pişirmeye hazır olan antrikota yapılacak ilk işlem etin sıcaklığını oda sıcaklığına indirmektir. Oda sıcaklığına indirme işlemi buzdolabının sıcaklığına,  odanın socaklık durumuna ve etin kalınlığına göre 40 dakika kadar sürebilir.

Oda sıcaklığına inen etin kalınlığına göre ön mühürleme yada ters mühürleme işlemi yapımalıdır. Eğer ön mühürleme yapılacak ise mühürlenen et içerisine bir termometre yerleştirilerek 180 derecede istenen pişme seviyesine gelene kadar pişirilir. Eğer etinizi orta pişmiş seviyor iseniz 57-60 derece iyi pişmiş et için ise 62-64 derece ideal sıcaklıklardır. Etinizin ağırlığı 450-500 gramın altında ise sadece mühürleme yolu ile içinide döküm tava üzerinde pişirebilirsiniz.

Eti pişirmek için normal kalınca bir tavada iş görür fakat döküm tava ısıyı içerisinde hapsettiğinden daha iyi bir sonuç verecektir. Etinizi yağlayıp mühürlemek için tavaya yerleştirdikten sonra kalınlığına göre her bir yüzünü 4-5 dakika pişirin. Bir yüzünü pişirdikten sonra diğer yüzü pişerken içerisinin piştiğini anlamak için bir termometre yerleştirin. Eğer termometreniz yok ise etin en kalın bölümünden keserek kontrol edin. Pişen ete son dokunuş olarak tereyağı ile duş aldırabilir. Yağın içine aroma için sarımsak ve biberiye ekleyebilirsiniz.

Pişme işlemi biten eti daha önce ısıttığınız bir kesme tahtası yada biftek tahtası üzerinde 5 dakika kadar dinlendirmeden kesmeyin. Etin ortasında toplanan suyun etin tüm bölümlerine yayılması için bu işlem şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir