Antrikot Nasıl Mühürlenir?

Antrikot mühürleme yazısından önce antrikot nasıl marine edilir? yazısını incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer etiniz doğru seçip doğru bir şekilde marine ettiyseniz sıra eti iyi bir şekilde mühürlemeye geldi. Mühürleme antrikot ve diğer steak türlerinin pişirilmesinde olmazsa olmazdır.

Antrikot Nasil Muhurlenir

Mühürlemedeki amacımız eti düşük sıcaklıkta pişirmeye başlayarak yüksek sıcaklığa çıkarırken kaybedilen suyun korunmasıdır. Eti kızdırdığınız döküm tavanızda yada ızgaranızda yüksek sıcaklık ile buluşturunca bu ısı etin üst tabakasında bir kabuk oluşturur ve aynı zamanda yüksek ateş etin içindeki suyun etin merkezine çekilmesini sağlar.

Marine edilmiş antrikotu direkt olarak, vakumdan çıkardığınız etinizi sadece üzerine yağ sürerek tavanızın üzerine atın. Tavanın doğru sıcaklığa ulaşıp ulaştı ise antrikotu tavaya koyduğunuz anda yoğun buhar çıkartır. Buna ön mühürleme denir. Birde ters mühürleme denen bir mühürleme tekniği vardır. Ters mühürleme etin önce içinin istenilen pişkinliğe ulaşmasını sağladıktan sonra dış katmanını mühürlenme işlemine denir. 300 gram civarı parçalar için ön mühürleme uygunken 450-500 gram ve üzeri antrikotlar için ters mühürleme daha iyi bir seçim olabilir.

Mühürlemede antrikotunuzun her bir yüzünü 2-5 dakika arası pişirilmesi ve sonra etin kalınlığına göre iç pişkinliğini sağlamak için fırın yada benzeri bir pişirme gerecinde pişirilmelidir. Antrikotunuzun ağırlığı yada kalınlığı mühürleme için bir engel değildir. Sadece mühürleme süresini iyi takip etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir