Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Danadan elde edilebilecek en lezzetli parça olan antrikot etki zaten başlı başına çok lezzetli bir et. Bu eti daha aromatik ve yumuşak hale getirmek için önce marine sonrada pişirme konusunda bazı adımları uygulamak gerekir. Etlerinizi marine etmek için size iki marine tarifi veriyoruz. Bu tariflerde ilki daha az malzeme ve çaba ile alabileceğiniz maksimum yumuşaklık ve lezzeti içeriyor. İkincisi ise daha aromatik ve yumuşak bir antrikot için malzeme sayısı biraz daha çok olan bir tarifi içeriyor. Öncelikle etinizden maksimum verimi almak için iyi seçmelisiniz. Doğru seçilen et, pişirme ve marine kadar önemlidir. Etinizin kırmızı olan bölümünde kılcal yağ hareketlerinin çok yoğun olmasına özne gösterin. Hatta kasabınız ile iletişim halinde iseniz bu tip bir antrikota ulaştığında sizi haberdar etmesini isteyebilirsiniz. Etinizi kesinlikle buzluğa koymayın. Buzluğa girip çıkan et hem lezzetinde hem dokusunda kayıplar yaşar. Antrikotun marinesi kadar öncesinde antrikotun dinlendirilmeside önemlidir. Antrikotun dinlendirilmesini inceleyen yazımıza bir göz atın.

Antrikot Nasil Marine Edilir

1.Marine Tarifi

Etinizi yarı derin bir kabın içine yerleştirin. Üzerine etleri geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Etlerin tamamen zeytin yağının içinde kalması oldukça önemli. Ve aroma vermesi için bu karışıma taze biberiye, ikiye bölünmüş sarımsak dişler ve top karabiber ekleyin. Hazırlanan bu karışımın lezzetlerinin birbirine geçmesi ve yağın eti yumuşatması için streç filmle iyice sarın ve buzdolabınızın 0 derece olan kahvaltılık bölümüne yerleştirin. Bu bölümde minimum 8-12 saat fakat ideal olan 20-24 kadar bekletin. Unutmayın antrikotları pişirmeden en az 40 dakika önce çıkarıp etlerin sıcaklığını oda sıcaklığına indirmeniz gerekiyor.

2.Marine Tarifi

Malzemeler:

Yapılışı:

Soya sosu, zeytinyağı, limon suyu, Worcestershire sosu, sarımsak tozu, fesleğen ve karabiberi bir kaba koyup karıştırın. İsteğe göre acı biber sosu ve sarımsak ekleyin. İyice karışana kadar 30 saniye kadar karıştırın. Bu karışım ile etlere bulayıp en az 8 saat 0 dercede bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir