Antrikot Izgara Nasıl Yapılır?

Antrikot çok fazla bir uğraş gerektirmeden yiyebileceğiniz en lezzetli et çeşididir. Tabi bu lezzeti yakalayabilmek için bir takım kurallar vardır. Bu kurallar antrikot gibi hayvanın sırt bölümünden çıkarılan tüm etler için geçerlidir. Antrikotu doğru seçip gerekli işlemleri uyguladıysanız geriye sadece doğru bir pişirme kalır. Pişirmeyi evde yada kapalı bir ortamda gazlı bir pişirme aleti ile yapacaksanız döküm tava ile ateşte yapacaksanız ise döküm bir ızgara teli en ideal olanıdır.

Antrikot izgara Nasil Yapilir

Antrikotu ızgarada pişirmek için en ideal kömür meşe odunu kömürüdür. Eğer meşe odunu kömürü bulamıyorsanız kaliteli bir kömür çeşidide işinizi görecektir. Antrikotun pişirilmesinde ilk işlem mühürleme olacağından ateşin harlı olması gerekmektedir. Mühürleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Tüm bu bilgilerden sonra mangalızın üzerine döküm ızgaranızı yerleştirin.

Isınan döküm ızgara ısıyı içerisinde hapsederek ve etin suyunu kaçırmadan mühürlenmesini sağlayacaktır. Izgaranızın yeterli sıcaklığa ulaştığını öğrenmek için elinizi ızgaranın 10 santim üzerine getirip 10’a kadar sayın. Eğer elinizi sıcaklıktan solayı çekmeye kalkarsanız ateş yeterli demektir. Mühürlenen eti ızgaranızın altını boş olduğu bir kısma alarak orada içinin pişmesini sağlayın. Bu esnada etin üzerine kapak gibi bir gereç kapatabilirsiniz. Eğer ince sıradan bir ızgara teli kullanırsanız, et yeterli sıcaklığı görmediğinden suyunu bırakarak sert bir forma ulaşır. Etinizi ızgaraya yerleştirmeden önce yağlamayı unutmayın. Et tam anlamıyla mühürlendikten sonra kendini bırakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir