Antrikot Hangi Yağda Pişirilir?

Antrikot her ne kadar dananın en lezzetli bölümleriden biri olsada doğru işlemler yapılmadığı takdirde sıradana bir et haline dönüşebilir. Antrikot için atılması gereken ilk adım etin seçimidir. Doğru antrikot seçimi için yazımızı inceleyebilirsiniz. Antrikot seçiminin ardından etin dinlendirilmesi ve marinasyonu gelir. Yeterli dinlendirilen ve isteğe göre marine edilen antrikot artık pişirmeye hazırdır. Zeytin yağı ile antrikot marinesi için yazımızı inceleyin.

Antrikot Hangi Yagda Pisirilir

Antrikot pişirmek için gerekli ekipmanlar etinizin lezzetini doğrudan etkileyecektir. Doğru seçilmesi gereken ekipmanlardan biriside yağdır. Antrikot pişirme esnasında yağ iki faklı çekilde kullanılır. Öncelikle hangi yağdan ziyade yağın nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedelim. Etinizi pişireceğiniz tava yada ızgara sıcaklığı çok yüksek olcağından yağın yanmaması için tava yada ızgara yağlanmaz, et yağlanır.

Etinizi bir çiçek yağı ile yağlayabilirsiniz fakat zeytinyağı daha güzel bir aroma katacaktır. Etinzin yağ ile buluştuğu ilk işlemden sonra ikinci yağlama işlemi vardır. Bu işlem zaruri olmasada ete ekstra bir lezzet katar. Etinizin pişme süresi tamamlanmasına saniyeler kala tereyağında bir parça tavanıza atın ve etinize kaşık yardımı ile tereyağı banyosu yaptırın. Tereyağı etinizin lezzetini bir kademe daha artıracak ve bu eriyen yağın hem ziyan olmaması için hamde çok lezzetli olacağı için eti aldıktan sonra yağlı tavaya dilim ekmekler atıp biraz tereyağında kızartın. Kızaran ekmekler tereyağından da çekerek efsane bir tada ulaşacak. Ekmeklerinizi antrioktun üzerine dizerek servis edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir