Antrikot Hangi Tavada Pişirilir?

Antrikotu lezzetli tadına ulaşabilmek için işlemlerin her bir adımını doğru yapmalısınız. Antrikotun seçiminden başlayan bu işlemler dizisi pişirip servis edilişi ile son bulur. Antrikot pişirme dikkat gerektiren bazı ayrıntılara sahiptir. Antrikotu doğru pişirmek için olmazsa olmazlarınız vardır. Bunlardan biride kalın bir tava yada ateşin üzerinde kalın bir ızgaradır. Antrikotu hangi yağ çeşitleri ile pişirebileceğinizi öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antrikot Hangi Tavada Pisirilir

Piyasada bulabileceğiniz kalın tavaların başında döküm tavalar geliyor. Kalın tavanın en önemli özelliği içerisinde ısıyı uzun süre tutulabilmesi.  Eğer bu özelliğe sahip evde bir tavanız bulunuyorsa antrikotunuzu pişirmek için kullanabilirsiniz.  Eğer eti normal kalınlıkta bir tavada pişirmeye kalkarsanız antrikotu tavaya koyduğunuzda tavayı hızla soğutacak ve yeterli sıcaklıkta olmayan tavadaki et suyunu salarak sertleşmeye başlayacaktır.

Etinizi pişirirken tavanızın kalın olmasının yanında yeterince ısıtılmasıda gerekmektedir. Yeterince ısıtılmayan döküm tavada işlevini görmez ve normal bir tavadan farkı kalmaz. Döküm tavayı yüksek derecede açılmış ocağın üzerinde 15 dakika kadar ısıtıldıktan sonra varsa kızıl ötesi termometre ile yada elinizi tavanın 15 cm kadar üzerinde 8-10 santimden fazla tutamadıysanız yeterince ısınmış demektir.

Izgara içinde durum ayıdır. Yeterince ısıtılmış kalın döküm bir ızgara teli üzerinde antrikotlarınızı pişirebilirsiniz. Izgaranın tavadan farkı altında bulunan ateşin gücüdür. Izgara altında çok güçlü bir ateş istesekte et mühürlendikten sonra eti daha düşük sıcaklıklarda pişirilmelidir. Bu sebepten ızgaranın bir bölümünün altını boş bırakarak sıcaklığının daha düşük olması ayarlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir