Antrikot Evde Nasıl Pişirilir?

Antrikotun nasıl evde pişirleceğinden önce pişirilmeden iyi bir sonuç almak için ne gibi adımlar atılır onlarıda bilmek gerekiyor. Antrikotun seçiminden, dinlendirilmesine ve marine edilmesine kadar pişirme öncesi atılması gereken adımları yazılarımızda inceleyebilirsiniz.

Antrikot doğru bir şekilde seçildikten ve dinlendirildikten sonra pişirme işlemini evde yapacaksanız, kalınca bir tavaya ihtiyacanız vardır. Eğer bu tava içerisinde ısıyı muhafaza edebilen döküm bir tava olursa pişirme işlemi çok daha kolay ve başarılı olacaktır.

Antrikot Evde Nasil Pisirilir

Oda sıcaklığına gelen antrikotunuzu daha önce ısıttığınız döküm tavaya koymadan önce yağlayın. Tavaya yağ koymamaya özen gösterin. Tavaya konan antrikotun kenarlarından harlı duman çıkıyorsa tavanız yeteri kadar ısınmış demektir. Eğer mümkünse antrikotlarınızı tek tek pişirin. Tavanızın boş kalan yarısını etinizin diğer yüzünü pişirmek için kullanın. Eti pişirme süresi etin kalınlığına ve sizin eti hangi pişme seviyesinde sevdiğinize göre değişkenlik gösterir.

Etiniz 2 santim kalınlığında bir parça ise bir yüzünü 3-4 dakika pişirmeniz etin istenilen kıvama gelmesi için yeterli olacaktır. Etin piştiğini kenarlarını takip ederek de anlayabilirisiniz. Etin kenarı kahverengiye döndüğünde etin diğer yüzünü çevirmeniz için hazırdır. Etin her iki yüzünüde pişirdikten sonra tavaya taze baharatlardan kekik, biberiye ve bir kaç diş sarımsak atıp aromalandırabilirsiniz. Pişen eti mümkünse önceden ısıttığınız bir kesme tahtasının üzerinde 5 dakika kadar dinlendirip ortasına çekilen suyun etin tamamına yayılmasına izin verin. Bu şekilde etin yemesi keyifli ve lezzetli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir