Antrikot Dananın Neresidir?

Antrikot dananın en lezzetli parçalarından birisidir. Peki nereden çıkar bu antrikot? Antrikot dananın sırt kısmında gerdan ile kontrfilenin arasında döşün üstünde yer alır. Bulunduğu konum itibari ile etrafındaki parçaların öne çıkan özelliklerine sahip olduğundan birçok insan için dananın en lezzetli parçasıdır. Antrikotun kendine özgü özellikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antrikot Dananin Neresidir

Antrikot etrafında bulunan döş kısmı sebebi ile yağlı yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu da antrikotu diğer et çeşitlerinden ayıran temel özelliğidir. Her ne kadar antrikot eti danın sırtından çıksada her dananın antrikotu birbirine benzemez. Bu dananın cinsine, yaşına, neler tükettiğine bağlı olarak birçok sebepten etin yağ dokusu etkilenebilir. Antrikotta bulunan kırmızı et kısmının içinde yer alan yağ dokusunun yoğunluğu etin kalitesini gösterir.

Antrikot danadan çıktığı gibi farklı sığır gibi farklı büyükbaş hayvanlardan da çıkmaktadır. Örneği dana olarak tabir ettiğimiz hayvan angus ile farklıdır. Doğru yetiştirildiğinde angus özellikle steak etleri için en iyi sonucu verir. Bunun yanında Japonya’da özel teknikler ile büyütülen ve beslenen sığırlar içerdikleri mermerimsi yağ tabakası ile Dünya’nın en değerli steaklerine sahiptir.

Kurban bayramında kestiğiniz danadan antrikotu özellikle çıkartmak istiyorsanız bunun için bir kasaptan yardım almanız gerekmektedir. Tabi bu çıkarılan antrikot her ne kadar kaliteli olsada tek parça halinde Soğuk hava depolarında en az 1 hafta bekletilmelidir. Aksi halde dilediğiniz kadar iyi marinasyon yapıp iyi pişirsenizde yeteri kadar yumuşak bir et elde edemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir